Uncategorized

This weeks Menu Plan under $85!

Please note that this post may contain affiliate links. That means I may be compensated (at no additional cost to you) if you click a link and make a purchase. Please see my full disclosure policy.

My kids are back to in school so the grocery budget seems to be going down a little bit! I’m trying to get back on track with my grocery budget. I’m trying to feed my family of 5 for under $85 a week!

As you may know from my previous post, breakfast is pretty low key around here. We have whatever is available, cereal, toast, egg, waffles, pancakes, oatmeal, etc. Lunch is the same way. My kids will either eat what the school is serving or they will take a lunch. That generally includes sandwiches, chips, water, fruit, applesauce, graham crackers, yogurt, etc. Whatever we have on hand.

We make every effort to eat dinner together at the table as family every night! That is extremely hard in the fall when my son has cross country practice and soccer practice. My oldest daughter has marching band practice and is out pretty late a few times a week.

Breakfast:

Baked Oatmeal $3 (it was such a hit last week, they asked for it again)
Eggs $3 for 30 pack
Toast $1.70 for a loaf of bread
Waffles on sale 5/$10 (this will last a few weeks) w

Lunch:

Leftovers from dinner
Sandwiches $4 or lunch meat and bread

Dinner:

Chicken and Noodles: I will use the leftover chicken from the Chicken meal I made yesterday. I will boil kluski egg noodles in chicken broth. I will use 1 can of cream of chicken. I will serve with instant mashed potatoes and corn. There is always a lot of leftovers! This meal will cost about $8.

Chili: I will throw a huge pot of chili in the crock pot. I will use a pound of ground beef (got on sale for $1.59/lb, one family size can of tomato soup, diced tomatoes (I have some left over in the freezer from my last freezer cooking session), chili beans, chili powder and onion powder. I will serve with crackers and peanut butter sandwiches. I will get 2 meals out of this and it will cost about $7!

Crock Pot Chicken Tacos: This is a family favorite. I will use a pound of Chicken Breasts ($1.49/pound). A jar of salsa and a packet of taco seasoning. You could absolutely use a homemade salsa and taco season, but my family likes a certain brand from the store. I have left over tortillas in the freezer from previous meals. I will serve with shredded cheese, lettuce, and tomatoes. This meal is about $8.

Chili Mac: This meal is simple. I will rewarm the leftover chili. I will boil and add macaroni noodles. I usually add a little more chili powder and onion powder. I will serve with peanut butter sandwiches and crackers. This meal will cost about $3!

Waffles and Eggs: My kids love breakfast for dinner, so I try to make it a couple times a month. It is extremely inexpensive and easy on a busy night!  The waffle mix will be about $1.59 and the eggs $1.50, syrup about $0.50! A fun meal that only costs about $4! 

Pizza: For the last couple of year, Friday night as been pizza night.  I will make homemade pizza crust for about $1.50. I will buy a pound of sausage for about $2. I will buy 3 cups of mozzarella cheese for $3. I will buy a jar of pizza sauce for $0.79. This will make us 2 pizza in a baking dish, one 9×13 cheese pizza and a 15×11 sausage pizza. Final cost about $6.50!

BBQ Ribs and Potatoes: Ribs were on sale for $0.99/lb, sweet baby rays BBQ sauce was on sale for $0.88 per bottle. I have a half of bag of potatoes in the pantry. I will dice the potatoes, add 1/2 of package of bacon, an onion, seasoning salt and cheddar cheese. I will freeze the other half of package of bacon for another meal. I will use a bag of frozen corn. A delicious and easy meal for just $9.

Leave a Reply

Your email address will not be published.